Paylaşım Türkiye
Huzura Oruçlu Gitmek 212
Paylaşım Türkiye
Huzura Oruçlu Gitmek 212
Paylaşım Türkiye
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

paylaşım forumu, site ekle, site tanıt, dizin

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlSite ekleGiriş yap

Huzura Oruçlu Gitmek

YazarMesaj
estaril
Paylaşım Türkiye Grafikeri
Paylaşım Türkiye Grafikeri
estaril

uyarı yok
Koç Mesaj Sayısı : 810
Doğum tarihi : 23/03/10
Sitemizi kim tavsiye etti : estaril

Kişi sayfası
Altın Altın: 10
Para Para: 10

Huzura Oruçlu Gitmek Empty
MesajKonu: Huzura Oruçlu Gitmek   Huzura Oruçlu Gitmek EmptyPaz 20 Haz. - 22:01

Ramazan ayının ilk günlerindeydi. Bir gece oturduğu evden dışarıya çıkan Nasuhi Efendi, dergahın bahçesinde dolaşıyordu. Onun bahçede dolaştığını gören hanımı, bahçeye çıkarak yanına yaklaştı ve

"Muhterem Efendim! Bu gece vakti bu bahçede niçin gezinip durursunuz?" diye sordu.

O da;

"Allah Teala bilir ama bu bayramı burada geçireceğiz.

Şimdiden kendime yer hazırlıyorum." buyurdu.

Hanımı bunu işitince üzüldü;

"Niçin böyle söyleyip yüreğimizi yakıyorsunuz." dedi.

Nasuhi hazretleri;

"Takdir-i İlahi böyledir." cevabını verdi.

Aradan günler geçti. Ramazan-ı Şerif ayının orta sına geldiğinde, sevenlerini etrafına toplayıp, yerine oğlu Alaed din Efendiyi halife tayin etti ve vasiyetini bildirdi.

Muhammed Nasuhi Hazretlerinin talebelerinden Şami Ahmed Efendi, vefat edeceği gün hocasını ziyaret etti. Muhammed Nasuhı Efendinin hastalığı iyice artmıştı.

Şami Ahmed Efendi ona;

"Efendim biraz az oruç tutup ilaç kullanırsanız rahatsızlığınız iyileşebilir." deyince,

Nasuhi Efendi;

"Oğlum! Cenab-ı Hakk'ın inayetiyle otuz senedir farzları değil nafileleri dahi noksan yapmadım. İnşallah bu gece dergah-ı iz zete oruçlu giderim." buyurdu.

Muhammed Nasuhi hazretleri vefat ettikleri gün ikindi namazından sonra hizmetinde olan dervişlere;

"Bu gece Cüneyt-i Bağdadi, Abdülkadir-i Geylanı, Molla Hünkar Celaleddın, Maruf-i Kerhı, Seyyid Yahya Şirvan, Sultan Şaban-ı Veli ve Hocam Ali Atvel hazretleri teşrif buyuracaklardır. Onlara hizmette kusur etmeyin.

"İftar vaktinde Derviş İbrahim, Nasuhı hazretlerinin yanından odanın kapısına va rıp iki lokma ekmek yedi. Üçüncü lokmayı yerken Nasuhi haz retleri bir defa;

"Hu" diye seslendi.

Derviş İbrahim ekmeği bı rakıp içeri girerken tekrar; "Hu" diye Allah Teala'nın ismini zikredip ruhunu teslim etti.

Huzura Oruçlu Gitmek 468x601
http://ttanitim.tr.gg

Huzura Oruçlu Gitmek
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Oruçlu musunuz, Değil misiniz?
» şimdi sırada gitmek var
» Gitmek Hayat Getirecek
» Carlos: "Fluminense'ye gitmek istiyorum"