Paylaşım Türkiye
Türkiye'nin aşk haritası! 212
Paylaşım Türkiye
Türkiye'nin aşk haritası! 212
Paylaşım Türkiye
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

paylaşım forumu, site ekle, site tanıt, dizin

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlSite ekleGiriş yap

Türkiye'nin aşk haritası!

YazarMesaj
yalcin_5734
Moderatör
Moderatör
yalcin_5734

uyarı yok
Koç At
Doğum tarihi : 29/03/90

Kişi sayfası
Altın Altın: 0
Para Para:

Türkiye'nin aşk haritası! Empty
MesajKonu: Türkiye'nin aşk haritası!   Türkiye'nin aşk haritası! EmptyÇarş. 10 Haz. - 22:57

Erkekler daha çok ‘seviyor’ kadınlar ‘anlaşıp gidiyor’...
6025
Türkiye'nin aşk haritası! Trans

A&G Araştırma Şirketi’nin Türkiye’nin aşk ve evlilik haritasını çıkardığı araştırmasından ortaya çıkan gerçek: Evli erkekler, “Çok seviyorum - seviyorum” cevabını genel ortalamanın üzerinde verirken; kadınlar, “Anlaşıp gidiyoruz, pek anlaşamıyoruz ve hiç anlaşamıyoruz” cevaplarını daha fazla verdi

Türkiye'nin aşk ve mutluluk haritası

A&G Araştırma Şirketi’nin yaptığı araştırmaya göre, “Dünyaya bir daha gelsem, yine eşimle evlenirim” diyenlerin sayısı oldukça düşük çıktı, erkekler kadınlara oranla daha çok “severek evlendiğini” söyledi, kadınlar ise “Anlaşıp gidiyoruz” dedi.

“Dünyaya bir daha gelsem yine eşimle evlenirim, der misiniz?” diye sorulan her üç evliden biri tereddüt etti, kadınlar erkeklere oranla daha az sayıda “Yine evlenirim” dedi. Genel olarak katılımcıların yüzde 21.5’i “belki”, yüzde 13.7’si ise “Hayır, bir daha evlenmem” dedi.

Yine evlenirim
Yaş yükseldikçe “Yine evlenirim” diyenlerin oranı da düştü; 28 yaş altında yüzde 67.8, 44 ve yaş üzerinde yüzde 63 oranı çıktı.

Büyükşehirlerde yaşayanlar daha düşük oranda “evet” dedi (yüzde 59). “severek evlendiğini” söyleyen katılımcıların yüzde 72.6’sı “evet” derken, bu oran görücü usulüyle evlenenlerde yüzde 57’ye düştü.

“Aşk evliliği yaptım” diyenlerin yüzde 73.5’i “Yine evlenirim” derken, mantık evliliği yapanlarda bu oran yüzde 66.5’e düştü. Akraba evliliği yapanların ise yüzde 60’ı “bir daha dünyaya gelse yine eşiyle evleneceğini” söyledi.

Mutluluğun formülü: Önce fedakârlık, sonra cinsellik

Araştırmaya katılanlara “mutlu bir evliliğin kriterleri” de soruldu. Birden fazla şıkkı işaretleyebilen katılımcılar ezici bir çoğunlukla (Yüzde 92.4) “karşılıklı özveri ve fedakârlık” dedi. İkinci sırada ise yüzde 78.2 ile “cinsel uyum” gelirken, bu şıkkı en çok erkekler işaretledi. Eğitim yükseldikçe cinsel uyuma verilen önemin de arttığı görüldü. Boşananlar için mutlu bir evlilikte cinsel uyum, karşılıklı özveri ve fedakârlık kadar önemli çıktı. Eşlerin eğitiminin denk olması ise yüzde 57.2 oranla üçüncü sırada yer aldı. Sıralamayı, “Eşlerin ve ailelerin sosyo-kültürel değerleri aynı olmalı” diyenler ile “Eşlerin ekonomik durumları denk olmalı” diyenler takip etti. Ortalama geliri yüksek olanlar, eğitimliler, büyükşehirlerde yaşayanlar bu iki şıkkı en fazla işaretleyenler oldu.

İki gönül bir olunca samanlık seyran olmuyormuş
Evlilere “Eşinizi ne kadar seviyorsunuz?” diye sorulduğunda, yarıya yakını (yüzde 46.5) “Çok seviyorum” dedi. Yüzde 22.2’si “seviyorum”, yüzde 19.7’si ise “Anlaşıp gidiyoruz” yanıtını verdi. “Hiç anlaşamıyoruz” diyenlerin oranı ise yüzde 3.9’da kaldı.

Evli erkekler, “Çok seviyorum - seviyorum” cevabını genel ortalamanın üzerinde verirken, kadınlar, “Anlaşıp gidiyoruz, pek anlaşamıyoruz ve hiç anlaşamıyoruz” cevaplarını daha fazla verdi.

Genç evliler yüksek oranda “Çok seviyorum, seviyorum” derken yaş yükseldikçe anlaşıp gidiyoruz cevapları da arttı. Eğitim yükseldikçe “Seviyorum”, eğitim düştükçe “Anlaşıp gidiyoruz” cevapları artarken, hane halkı ortalama geliri yükseldikçe “Seviyorum”, düştükçe “Anlaşıp gidiyoruz” veya “Anlaşamıyoruz” cevapları yükseldi. Böylece “iki gönül bir olduğunda samanlığın seyranlık olmadığı” ortaya çıktı!

Aşk ölmüş, ağlayanı yok!
“Sizce evlilik aşkı öldürüyor mu?” diye sorulan evlilerin yüzde 25.9’u “Evet, öldürüyor” derken, bu oran boşanmışlarda yüzde 73.7 ile zirve yaptı. Bekârlar ise yüzde 60 ile “evliliğin aşkı tamamladığını” söyledi.

“Evlilik aşkı tamamlıyor” diyen kadınların oranı yüzde 46.4 olurken, erkeklerde ise bu oran daha yüksek çıktı (yüzde 56.4). Eğitim yükseldikçe, evliliğin aşkı öldürdüğünü veya zarar verdiğini düşünenlerin oranı da arttı. “Görücü usulüyle evlendim” diyenlerin yüzde 46.8’i “evlilik aşkı tamamlıyor” derken bu oran “Severek evlendim” diyenlerde yüzde 54.2 oldu.

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Türkiyenin Ucuz Tatil Rehberi
» Türkiyenin Kaliteli Paylaşım Diyarı
» Türkiyenin Logo Deposu Logomuz.com hizmetinizde
» Site-Map (site haritası) hazırlama!!