Paylaşım Türkiye
Wikipedia’nın kurucusu konuştu: Durumumuz yok (Mutlaka Oku) 212
Paylaşım Türkiye
Wikipedia’nın kurucusu konuştu: Durumumuz yok (Mutlaka Oku) 212
Paylaşım Türkiye
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

paylaşım forumu, site ekle, site tanıt, dizin

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlSite ekleGiriş yap

Wikipedia’nın kurucusu konuştu: Durumumuz yok (Mutlaka Oku)

YazarMesaj
hacker
Moderatör
Moderatör
hacker

uyarı yok

Wikipedia’nın kurucusu konuştu: Durumumuz yok (Mutlaka Oku) Empty
MesajKonu: Wikipedia’nın kurucusu konuştu: Durumumuz yok (Mutlaka Oku)   Wikipedia’nın kurucusu konuştu: Durumumuz yok (Mutlaka Oku) EmptySalı 16 Kas. - 19:43

Dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden biri olan Wikipedia, sürdürdüğü ”Bize bağış yapın” politikasından istediği sonucu alamayınca Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales kolları sıvadı…

”Bu böyle olmayacak, hiç durumumuz yok server alamayacağız yakında” diyerek işe koyulan Wales ilk iş olarak fotoğrafçı arkadaşından alan derinlikli, kaliteli, aydınlık bir kafa fotoğrafını çekmesini istedi. Fotoğrafçı arkadaşıyla yaptıkları çalışmadan tam istediği gibi BBC’de kullanılan fotoğrafların bir benzerini edinen Wales, daha sonra kendilerine neden yardım edilmesi gerektiğini açık açık yazdı ancak ilk yazı kısa bir süre sonra yerini yenisiyle değişti.

NGH ekibinin gözünden kaçmayan, Wales’in bağış kampanyası için yazdığı ilk yazı şöyleydi;

”Merhaba;

Hepiniz ödevleriniz, işiniz, aklınıza takılan gereksiz bilgiler için benim kurduğum siteyi kullanıyorsunuz. Biliyorum, içeriğini ben yazmıyorum, Wikipadia’nın içeriği dünyanın dört bir yanındaki inek öğrenciler tarafından yazılıyor fakat yine de server falan masrafı oluyor. Kimi insanlar ”internet sitesi ne masrafı olur ki? senede 10 dolar veriyorsun o kadar, internet işi çok iy iş, yeni bir fikir bulup girelim internet işi yapalım.” dese de öyle değil. Özellikle Wikipedia gibi çok fazla trafik alan web siteleri binlerce servera ihtiyaç duyuyor.

Ben etrafımda antin kuntin işlerin adamı, yardımsever, entelektüel biri olarak tanındığımdan web sitem olan Wikipedia’ya reklam alamıyorum. Şimdiki aklım olsa karakterimi bu şekilde tanıtmaz, Google reklamlarıyla donatırdım siteyi ama öyle olmadı…

Wikipedia çökmesin, arkadaşlar mail atıp ”Siten patlamış, bir bak istersen” demesin diye bulduğum her parayı servera yatırıyorum. Durumum hiç kalmadı. Gıda ve barınmayı hallediyorum ama bıktım sadece yaşamaya çalışarak yaşamaktan. Koskoca sitem var, o kadar insan giriyor. Böyle yaşamayı hak ettiğimi düşünmüyorum. İmla klavuzu basıp satsam hayatımı daha iyi idame ettirirdim yemin ederim.

5, 10, 15, 50, 1000 veya daha fazlası… gönlünüzden ne koparsa talibim… Bakın uyarıyorum yeterli desteği almazsam ne yazık ki siteyi kapatacam.

Ps: Yeterli yardım toplanana kadar siteye çok girmezseniz sevinirim, bu ay takım elbise almam gerekiyor da… server alamayacağım. Dediğim gibi pek girmeyin, işiniz acilse hemen girip çıkın gözünüzü seveyim. Teşekkürler.

Sevgilerle,

Jimmy Wales

Wikipedia’nın Sahibi

Hesap No; XXXXXXX”

Wikipedia’nın kurucusu konuştu: Durumumuz yok (Mutlaka Oku)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Mental Arc Design kurucusu Mert Taylan Pekdil
» Bilgisayarınızdan Bu Dosyayı Mutlaka Silin!
» Zihin Okuma Programı .. (Mutlaka bakın)
» Bu kuruyemişleri mutlaka yemelisiniz...
» Greyfurt (Mutlaka Okuyun)